Зміст

Вступ

1. Поняття «Молодіжна субкультура»

2. Неформальні молодіжні об'єднання

2.1 Субкультура хіпі

2.2 Растамани

2.3 Готи

2.4 Емокиди

2.5 Репери

2.6 Байкери

2.7 Панк

2.8 Футбольні хулігани

2.9 Гопники

Висновок

Література

Вступ

Кожному з нас доводилося йти по вулиці, їхати в транспорті або просто дивитись телевізор і бачити людей, які у чомусь не схожі на інших. У когось на голові ірокез, хтось увесь в металі, а хтось у чорній шкірі проноситься повз вас на мотоциклі. Найчастіше це і є представники сучасних субкультур.

Представники різноманітних субкультур намагаються показати свою індивідуальність, сказати сірій масі: “Я — особистість”, кинути виклик світу з його нескінченними буднями та вистроюванням усіх в один рядок. Все більше підлітків кожного дня у всіх країнах світу приймають ту чи іншу субкультуру. Тому необхідно знати про цю культурне явище, розуміти його та бути готовим зустрітися з представниками у реальному житті


1. Поняття «Молодіжна субкультура»

Цей термін використовується вченими і журналістами при зверненні до явищ і, процесам, що відбуваються в молодіжному середовищі. Різні дослідники неоднаково підходять до змісту, намагаючись інтерпретувати термін залежно від контексту. Але навіть така різноманітність в підходах дозволяє побачити деяку спільність поглядів стосовно окремих елементів даного феномена.

Молодіжна субкультура характеризується наступними рисами:

молодіжна субкультура є соціальною спільністю, кожен представник якої сам зараховує себе до неї; члени такої спільності можуть формувати як групи безпосереднього контакту (компанії, об'єднання, тусовки), так і віртуального спілкування;

входження молодої людини в ту або іншу молодіжну субкультуру означає ухвалення ним і розділення її норм, цінностей, світосприймання, манер, стилю життя, а також зовнішніх атрибутів приналежності до даної субкультури (зачіска, одяг, прикраси, жаргон);

як правило, молодіжна субкультура виникає навколо якого-небудь «центру», виразника тих або інших пристрастей до музичних стилів, способу життя, відносини до певних соціальних явищ;

значущі для тієї або іншої молодіжної субкультури ідеї і цінності отримують зовнішній вираз в обов'язковій для її членів символіці і атрибутиці групи.

Молодіжна субкультура - це езотерична, ескапістська, урбаністична культура, створена молодими людьми для себе; це культура, націлена на включення молодих людей в суспільство; це - часткова культурна підсистема усередині системи «офіційної», базової культури суспільства, що визначає стиль життя, ціннісну ієрархію і менталітет її носіїв.


2. Неформальні молодіжні об'єднання

Формою, зовнішньою оболонкою, «тілом» молодіжної субкультури є неформальні молодіжні об'єднання.

Неформальні молодіжні об'єднання - це групи, що виникли на основі суб'єктивних потреб, інтересів і прагнень молодих людей незалежно від того, співпадають інтереси цих груп з інтересами суспільства або протирічать їм. Причому неформальні молодіжні об'єднання створюються добровільно і у вільний час. Бажаючи зберегти себе, неформальні молодіжні об'єднання замикаються у внутрішньому житті, відгороджуються від зовнішніх посягань.

Більшість молодих людей обирає традиційний шлях соціалізації, що свідчить про те, що процес соціалізації в їх батьківській сім'ї і у формальній групі не дав збою. У розряд субкультурної молоді і залежності від історичної і соціокультурної обстановки в тому або іншому суспільстві потрапляє не більше 30% молоді. З передумовами входження в молодіжну субкультуру ми маємо справу в основному при збої в звичному перебігу справ:

у сім'ї (зайвий контроль батьками ними надання підліткові надсвободи);

у формальній групі: відносини, що не склалися, з однокласниками, вчителями;

в результаті участі в локальних війнах, коли молода людина набуває незвичайного для мирного життя досвіду (болю, вбивства, руйнування, втрати товаришів, страху) і вже не може вписуватися в те мирне життя, в яке повертається;

у середовищі безробітних, тимчасово (частково) зайнятих роботою молодих людей (наявність вільного часу при одночасній відсутності можливості самореалізації);

при невідповідності реального соціального статусу молодої людини, що вже приступила до роботи, його бажаному (уявному) статусу (наприклад, не визнані суспільством музиканти, поети, учені, художники, філософи, що працюють двірниками, кочегарами, сторожами).

Існують і інші можливості попадання молодих людей в неформальні молодіжні об'єднання (відсутність доступних форм проведення дозвілля, прихід «за компанію», надлишок вільного часу). Проте базовими причинами першого кроку, зробленого у бік молодіжної субкультури, вважаються вказані вище передумови

Оскільки будь-яке неформальне молодіжне об'єднання об'єднує тих, хто «не вписався» в нормальний хід соціального життя, то, з одного боку, культивується протест проти суспільства з метою створити інше (краще), а з іншою, - саме перебування в неформальному молодіжному об'єднанні покликане сприяти адаптації молоді до того ж суспільству. Молодіжна субкультура виконує цілий ряд позитивних функцій: адаптація молодих людей до суспільства, надання можливості молодій людині виробити первинний статус, допомога молодим людям в звільненні від батьківської залежності і опіки, передача специфічних для певного соціального шару ціннісних уявлень. Як правило, багато молодих людей після виходу з руху вже не страждають підлітковими комплексами, не «бунтують» по нікчемних приводах, не перетворюють життя на нескінченний пошук пригод

Існує цілий ряд типологій молодіжної субкультури. Обстановку в Росії в кінці XX в. достатньо точно відображає типологія, запропонована казанським дослідником С.А. Сергєєвим:

субкультура романтико-ескапістські (хіппі, рольовики, толкієністи, байкери);

розважальні для гедонізму («мажор», рейвери, репери);

кримінальні («гопники», любери);

анархо-нігілістичні (панки, екстремістська субкультура «лівого» і «правого» толку, що політизується, яку можна також називати радикально-деструктивною.

Заслуговує уваги і типологія, запропонована А. Тарасовим на початку XXI століття:

«золота молодь» в столицях;

наркоманська субкультура;

кримінальне середовище;

«блакитна» тусовка;

неофашисти і скінхеди;

«нацболи» (націонал-більшовики);

футбольні фанати;

«попсовики»;

«стара контркультура» (субкультура, що розвиває традиції хіппі 60-х років.)

сатаністи;

«нова контркультура» (опозиційна молодіжна субкультура, що з'єднала традиції старих хіппі, націонал-більшовизму і лівацького революціонізму.

Нарешті, типологія, розроблена СІ. Льовікової і В.А. Бабахо в 1996 г.:

групи, об'єднуючі прихильників музичних смаків і стилів (металісти, роллінги, брейкери, бітломани);

групи, ціннісні орієнтації яких мають деякий політичний і ідеологічний відтінок (ностальгісти, анархісти, пацифісти, откпоністи, «зелені»);

групи аполітичного, ескапізму характеру (хіппі, панки, люди «системи»);

групи естетів («мітьки»);

угрупування, що сповідають «культ м'язів» («хитавиці»);

криміногенні угрупування, що об'єднуються по ознаках агресивності, жорсткої організованості і протиправної діяльності («стеляги», гопники, любери)

Кожна з приведених вище типологій має свої достоїнства і недоліки. Проте будь-яка модель і схема - це абстрагування, реальне життя набагато багатше будь-якої схеми і не укладається в неї, можна намітити лише загальний контур.

На практиці між молодіжною субкультурою не існує жорстких розмежувань. Приналежність молодої людини до однієї молодіжної субкультури не виключає його членства в інших. Це можливо тому, що у молоді є щось загальне - можливість «тусуватися». У молодіжній субкультурі необов'язково розділяти те або інший світогляд - тут молоді люди повинні розділяти зовнішні форми поведінки і символіку.

Та все ж яка-небудь типологія, нехай навіть найпростіша, потрібна. Така типологія вже була приведена вище - «гуманітарним» і «криміногенна» субкультура. До перших можна віднести «стиляг», КСП, хіппі, растаманів, толкієністів, рольовиків, готів, емокідів, мобберів, рейверів, хіп-хоп, ролерів і інших екстремальних, стрейт-еджерів, більшість металістів. До других - скінхедів, футбольних хуліганів, гопників, люберів, хакерів, «диких» байкерів типу «Ангелів пекла», панків, сатаністів.

Проте і це ділення достатнє умовне: серед перших нерідко зустрічаються радикальні активісти, що представляють загрозу суспільству, так само як і серед других - законопокірні, молоді люди.

До початку XXI в субкультурний бум в наший країні загаснув. Але це не означає, що неформальні молодіжні об'єднання зникли. У сучасній Росії продовжують розвиватися старі форми молодіжної субкультури і навіть виникають нові.

Характеристика роботи

Реферат

Кількість сторінок: 21

Безкоштовна робота

Закрити

Молодіжні субкультури

Замовити дану роботу можна двома способами:

  • Подзвонити: (097) 844–69–22 та (050) 297–73–76
  • Заповнити форму замовлення:
Не заповнені всі поля!
Обов'язкові поля до заповнення «ім'я» і одне з полів «телефон» або «email»

Щоб у Вас була можливість впевнитись в наявності обраної роботи, і частково ознайомитись з її змістом, ми можемо за бажанням відправити частини даної роботи безкоштовно. Всі роботи виконані в форматі Word згідно з усіма вимогами щодо оформлення даних робіт.