Узагальнення досліджень обдарованості молодших школярів

Характеристика роботи

Курсова

Кількість сторінок: 49

Платна робота

Ціна: 300.00грн.

Замовити роботу

ЗМІСТ 

ВСТУП.. 3

РОЗДІЛ I. ТЕОРЕТИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОБЛЕМИ ОБДАРОВАНОСТІ 5

1. Визначення понять здатність, обдарованість. 5

2. Людські здібності як психологічні властивості особи. 6

3. Концепція природженої обдарованості 10

4. Уява як один з компонентів таланту. 11

РОЗДІЛ II. ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ВИХОВАННЯ І НАВЧАННЯ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ.. 13

1. Прискорення навчання. 13

2. Збагачене навчання. 15

3. Світовий і вітчизняний досвід роботи з обдарованими дітьми. 17

4. Підготовка вчителя для обдарованих дітей. 18

РОЗДІЛ ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ ОБДАРОВАНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ. 21

1. Вивчення оригінальності розв'язання задач на уяву. 21

2. Розвиваючий етап. 25

3. Завершальний етап. 30

4. Підведення підсумків. 31

ВИСНОВОК.. 33

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК.. 34

ВСТУП

Проблема обдарованості в даний час стає все більш актуальною. Це перш за все пов'язано з потребою суспільства в неординарній творчій особі. Невизначеність сучасного навколишнього середовища вимагає не тільки високу активність людини, але і його уміння, здібності нестандартної поведінки.

Раннє виявлення, навчання і виховання обдарованих і талановитих дітей складає одну їх головних задач вдосконалення системи освіти. Проте недостатній психологічний рівень підготовки педагогів для роботи з дітьми, що проявляють нестандартність в поведінці і мисленні, приводить до неадекватної оцінки їх особових якостей і всієї їх діяльності. Нерідко творче мислення обдарованої дитини розглядається як відхилення від норми або негативізм. Експерименти, проведені в багатьох країнах світу, переконливо показали, наскільки складно перебудувати систему освіти, змінити відношення педагога до обдарованої дитини, зняти бар'єри, що блокують його таланти.

Існує думка, що обдаровані діти не потребують допомоги дорослих, в особливій увазі і керівництві. Проте через особові особливості такі діти найбільш чутливі до оцінки їх діяльності, поведінки і мислення, вони більш сприйнятливі до сенсорних стимулів і краще розуміють відносини і зв'язки. Обдарована дитина схильна до критичного відношення не тільки до себе, але і до оточуючого. Тому педагоги, що працюють з обдарованими дітьми, повинні бути достатньо терпимі до критики взагалі і себе зокрема. Талановиті діти часто сприймають невербальні сигнали як прояв неприйняття себе оточуючими. В результаті така дитина може справляти враження відволікається, непосидючого, постійно на все реагуючого. Для них не існує стандартних вимог (все як біля всіх), їм складно бути конформістами, особливо якщо існуючі норми і правила йдуть врозріз з їх інтересами і здаються безглуздими. Для обдарованої дитини твердження, що таке прийняте, не є аргументом.

Обдаровані діти достатньо вимогливі до себе, часто ставлять перед собою не здійсненні в даний момент цілі, що приводить до емоційного розладу і дестабілізації поведінки. Такі діти нерідко з недостатньою терпимістю відносяться до дітей, що коштують нижче їх в плані розвитку здібностей. Ці і інші особливості таких хлоп'ят впливають на їх соціальний статус, коли вони опиняються в положенні “несхвалюваних”. В зв'язку з цим необхідно добиватися зміни такої позиції, і, перш за все, це пов'язано з підготовкою самих педагогів.

У сучасній літературі з'являється все більше статі, публікацій, що так чи інакше зачіпають цю тему. Правда, всі вони всього лише крапля в морі психологічних проблем, що з'являються у вчителів і батьків обдарованих дітей у наш час, коли інформація міняється кожні п'ять років, а деколи і частіше. Нинішнім школярам доводиться вміщати стільки в свою пам'ять, що деколи їх молода нестійка психіка не витримує таких навантажень. Звідси емоційні зриви, пригніченість. Тут вже не доводиться говорити про розвиток творчого потенціалу, що вимагає дбайливого, вдумливого відношення, відбувається безперервна гонка за кількістю і якістю знань.

У зв'язку з цим хочеться наголосити на роботах відомого психолога, доктора психологічних наук Н. Лейтеса. Його роботи по вивченню психіки обдарованих дітей займають видне місце в російській психології. Багато психологічних принципів розвитку творчості у дітей молодшого шкільного віку висунули Н.Н. Піддячих, Д.Н. Узнадзе, А.В. Запорожець, А. Матюшкин.

Величезну роботу, як теоретик виконав В.А. Моляко. Він глибоко вивчив проблеми психології творчості. Особливо цінна його розробка підходу до вивчення обдарованості, де він якнайповніші структурував це психологічне явище.

Свої психологічні моделі були розроблені і рядом західних психологів: Дж. Гилфорд, Е.Де Боно, Дж. Галлаїр, Дж. Рензуллі, П. Торренс. Проте доступ до праць цих авторів на жаль сильно обмежений. Тому у вивченні даного питання доводиться більше спиратися на таких стовпів російської, радянської психології як Б.М. Теплов, С.Л. Рубенштейн і ін.

Цікаві дослідження в області фізіології обдарованих, геніальних людей провів доктор біологічних наук, професор В.П. Ефроїмсон. Як правило, знання механіки будь-якого явища дозволяє більш точно судити про його прояви.

І, нарешті, можна наголосити на прекрасній дослідницькій роботі доктора психологічних наук Ю.З. Гильбуха. Разом з групою учених їм була розроблена диференційована система навчання, що дає більше можливості для прояву індивідуальності дитини.     

Закрити

Узагальнення досліджень обдарованості молодших школярів

Замовити дану роботу можна двома способами:

  • Подзвонити: (097) 844–69–22
  • Заповнити форму замовлення:
Не заповнені всі поля!
Обов'язкові поля до заповнення «ім'я» і одне з полів «телефон» або «email»

Щоб у Вас була можливість впевнитись в наявності обраної роботи, і частково ознайомитись з її змістом, ми можемо за бажанням відправити частини даної роботи безкоштовно. Всі роботи виконані в форматі Word згідно з усіма вимогами щодо оформлення даних робіт.