План

1. Поняття і ввідні зауваження про техніку психологічного консультування

2. Зустріч клієнта в психологічній консультації

3. Початок бесіди з клієнтом

4. Зняття психологічної напруги у клієнта і активізація його розповіді на стадії сповіді

5. Техніка, вживана при інтерпретації сповіді клієнта

1. Поняття і ввідні зауваження про техніку психологічного консультування

Під технікою психологічного консультування розуміються спеціальні прийоми, які психолог-консультант, діючи у рамках тих або інших процедур консультування, використовує для виконання цих процедур на кожному з етапів психологічного консультування. Оскільки ці етапи і процедури ми вже розглядали в попередній главі, можна безпосередньо приступити до детального опису пов'язаної з ними техніки психологічного консультування.

Ця техніка може бути універсальною, однаково успішно застосовною на кожному етапі психологічного консультування, і специфічною, більш відповідною для того або іншого, приватного етапу психологічного консультування.

Техніку психологічного консультування ми розглядатимемо поетапно у зв'язку з різними процедурами консультування, особливо не виділяючи прийоми консультування, що носять універсальний характер.


2. Зустріч клієнта в психологічній консультації

У рамках загальної процедури зустрічі клієнта (перший етап психологічного консультування) психологові-консультантові рекомендується застосовувати наступний технічний прийом: вибирати місце свого розташування при зустрічі клієнта так, щоб у момент зустрічі виявитися віч-на-віч з клієнтом і проводити його на місце.

Тут може зустрітися ряд приватних ситуацій, в яких вимагається поводитися інакше. Розглянемо ці ситуації детальніше.

Якщо, увійшовши до приміщення психологічної консультації, клієнт там нікого не зустріне, то він, напевно, розгубиться, і це ясно позначиться на його подальшій поведінці під час консультації. Якщо клієнт увійде до приміщення і побачить людей, які не звернуть на нього ніякої уваги, то клієнт може не лише розгубитися, але і образитися, особливо якщо згодом з'ясується, що серед них були психолог-консультант або його помічник.

Виникнення несподіваних перешкод на шляху просування клієнта до свого місця також може змінити не в кращу сторону його психологічний настрій.

Допускається, проте, щоб клієнт сам приходив на місце проведення консультації, але в цьому випадку має бути забезпечена повна гарантія того, що при пошуку свого місця в консультації у клієнта не виникнуть проблеми.

Якщо клієнт вже увійшов до приміщення, де проходитиме консультація, а ті люди, хто в цей час знаходиться в приміщенні, зустрічають його сидячи, особливо якщо це роблять психолог-консультант або його помічник, то клієнт майже напевно сприйме це як прояв неуваги і особистої неповаги до нього. Встановити нормальний психологічний контакт з таким клієнтом буде нелегко.

Ця рекомендація торкається не лише психолога-консультанта і його помічника, але і інших людей, які в цей час можуть виявитися в приміщенні психологічної консультації. Якщо, наприклад, консультант і його помічник встануть при вході клієнта в приміщення, а інші люди продовжуватимуть сидіти, то у клієнта також можуть виникнути не дуже приємні емоції. Річ у тому, що при інших людях, що стоять, можуть, за існуючими правилами етикету, сидіти або люди старшого віку, або ті, хто займає вище службове становище. І те і інше для проведення психологічної консультації не дуже добре, оскільки по існуючому стану речей найбільш авторитетною особою в психологічній консультації для клієнта має бути консультант-психолог, а не яка-небудь інша людина.

Психологові-консультантові або його помічникові бажано, вказавши клієнтові місце, де він сидітиме під час проведення консультації, пропустить його вперед і дати можливість першому зайняти своє місце. Це рекомендується робити тому, що ця дія може попередити виникнення у клієнта почуття розгубленості і психологічно визначити для нього ситуацію, не ставлячи його в невміле положення, надавши йому можливість поводитися розкуто і цілком самостійно. Крім того, вже у цей момент, спостерігаючи за тим, як клієнт йде до свого місця, як він сідає і яку при цьому займає позу, психолог-консультант може зробити про нього немало корисних висновків для подальшого успішного проведення консультації.

Якщо психолог-консультант сяде на своє місце першим, то клієнт це може сприйняти як демонстрацію консультантом своєї переваги перед ним, що абсолютно небажано для нормального проведення психологічного консультування. Особливо несприятлива така дія психолога-консультанта може вплинути на проведення психологічної консультації у тому випадку, якщо клієнт виявиться сам авторитетною і досить самолюбною людиною, з підвищеним почуттям власної гідності. У будь-якому випадку психолог-консультант повинні займати своє місце в психологічній консультації або після клієнта, або одночасно з ним.

Ніяких спеціальних розмов з клієнтом не рекомендується починати до тих пір, поки клієнт не займе своє місце і не розташується на нім досить зручно. По-перше, вести з людиною розмову на ходу, особливо тоді, коли він йде на своє місце і сідає, неввічливо. По-друге, людина, що йде, шукає своє місце і що займає його, у момент здійснення подібних дій зосереджує свою увагу в основному на тому, що він робить, і тому буде не дуже уважне слухати те, що йому говорить психолог-консультант. По-третє, будь-яка людина, яка тільки що прийшла в психологічну консультацію, спочатку буде не цілком готова до серйозної і змістовної розмови з психологом-консультантом з приводу своєї проблеми. Клієнт або хвилюватиметься, або ще деякий час знаходитися у владі переживань і думок, пов'язаних зі своїми попередніми справами. У будь-якому випадку клієнтові потрібний час для того, щоб заспокоїтися і психологічно налаштуватися на серйозну розмову з консультантом.

У момент появи клієнта в приміщенні психологічної консультації там повинно бути тихо, і бажано, щоб ніхто, окрім психолога-консультанта і, можливо, його помічника, в приміщенні не знаходився.

Якщо клієнт увійде до неприбраного приміщення психологічної консультації, то це майже напевно відразу ж викличе у нього негативну емоційну реакцію. Марно і безглуздо проводити психологічне консультування там, де панують хаос і безлад. Яким би досвідченим фахівцем не був психолог-консультант, він навряд чи доб'ється високого результату в психологічному консультуванні, що проводиться в подібних, несприятливих умовах, оскільки під час консультації його настрій під впливом некомфортної обстановки постійно буде поганим.

Якщо в приміщенні, де проводиться психологічна консультація, знаходитиметься немало сторонніх, незрозуміло для чого тут розташованих речей, то це може викликати нерозуміння і стан підвищеного занепокоєння у клієнта, особливо якщо він виявить, що деякі з цих речей можуть нести для нього потенційну загрозу (наприклад, магнітофон, відеокамера, мікрофон та ін.). В цьому випадку навряд чи можна буде розраховувати на прояв відкритості і відвертості з боку клієнта, особливо на стадії проведення сповіді.

Декілька слів про належний одяг психолога-консультанта. Бажано, щоб він був одягнений непомітно, але із смаком, не святково, але і не занадто буденно. Психологові-консультантові не рекомендується використовувати спецодяг, наприклад халат лікаря, оскільки це може викликати тривожність у клієнта і непотрібні для психологічної консультації асоціації з медичною установою.

Якщо клієнт фізично і психологічно цілком здорова людина, то він може просто образитися на те, що його зустрічають і до нього відносяться як до хворого. Якщо ж він насправді хвора людина, але помилково звернувся не до лікаря, а в психологічну консультацію (наприклад, внаслідок того, що йому в медичних установах не змогли надати допомогу, на яку він розраховував), то зустріч людини в халаті знову викличе у нього ті неприємні спогади, які пов'язані з його невдалим минулим досвідом. Внаслідок цього у нього може виникнути недовіра до фахівця-психолога і невіра в те, що він зможе йому - клієнтові - реально допомогти.

Занадто яскравий одяг психолога-консультанта говорить про його екстравагантність і нерідко - про наявність у нього самого проблем психологічного характеру. Це також може бути несприятливо сприйнято клієнтом і породити у нього недовіру до психолога-консультанта.

З іншого боку, занадто святковий одяг психолога-консультанта може виглядати контрастно в порівнянні з буденним одягом клієнта, і він в цьому випадку також почуватиме себе незручно. Приміром, у клієнта може виникнути відчуття, що у психолога-консультанта в цей час відбувається якась важлива подія, свято і йому не до проблем, що хвилюють клієнта. Це, природно, не настроїть клієнта на довірче відношення до консультанта і на грунтовне обговорення з ним того, що хвилює клієнта. Нарешті, занадто простий, недбалий, майже домашній одяг психолога-консультанта може навести клієнта на думку про те, що консультант просто особисто не шанує його.

Характеристика роботи

Контрольна

Кількість сторінок: 17

Безкоштовна робота

Закрити

Техніка психологічного консультування 1

Замовити дану роботу можна двома способами:

  • Подзвонити: (097) 844–69–22
  • Заповнити форму замовлення:
Не заповнені всі поля!
Обов'язкові поля до заповнення «ім'я» і одне з полів «телефон» або «email»

Щоб у Вас була можливість впевнитись в наявності обраної роботи, і частково ознайомитись з її змістом, ми можемо за бажанням відправити частини даної роботи безкоштовно. Всі роботи виконані в форматі Word згідно з усіма вимогами щодо оформлення даних робіт.