Урок з математики. Дія множення. Знак множення
Мета. Ознайомити учнів з дією множення, як знаходженням суми однакових доданків; із знаком множення.
Обладнання. Таблиці з малюнками для складання задач.
Хід уроку
І. Усний рахунок.
II.Множення (ознайомлення з дією). Знак множення.
1. Учні розглядають малюнок (№ 583). Учитель запитує:
— Скільки всього вишень? Записує на дошці: 2 + 2 + 2 + 2 + 2=10.
— Який приклад ми записали б, якби було 7 пар вишень, 8, 9? Учні розглядають першу записану суму. Пояснюють, що в ній є 5 доданків, кожний з яких дорівнює 2. Учитель пояснює, що додавання однакових доданків у математиці називається множенням. Показує, що цю суму однакових доданків можна записати так: 2 • 5 = 10. З'ясовується, що число 2 у цій сумі є доданком. Число 5 показує, скільки разів число 2 взято доданком. Крапка означає знак множення. Приклад читаємо так: 2 помножити на 5, дорівнює 10. Аналогічно записуються друга, третя і четверта суми.
Ознайомлення з правилом.
2. Виконання завдання № 584.
3. Замінити приклади на множення прикладами на додавання (№ 585).
4. Виконання завдання № 586.
5. Самостійне розв'язування прикладів № 587.
Фізкультхвилинка
III.Розв'язування задач.
1. Розв'язування і складання задачі за малюнками.
Розв'язування учні записують у зошити додаванням і множенням.
2. Розв'язування задачі № 588.
Діти читають задачу. Знаходять основні слова. Зачитують запитання. Міркують так: ми не можемо дати відповідь на запитання задачі, бо спочатку маємо дізнатись, скільки всього батонів продали до обіду і після обіду. Для цього потрібно 14 + 28 = 42 (б.). Тепер від усіх батонів, а їх було 50, віднімемо 42 і дізнаємось скільки батонів залишилося у кіоску.
Розв'язання записується діями на дошці і у зошитах.
IV. Домашнє завдання.
Розв'язати задачі № 589-590.
V. Підсумок уроку.
— Чого ви навчились на уроці?
— Як записують суму однакових доданків?
— Яким знаком позначається дія множення?
— Прочитайте вирази: 2 • 2; 2 • 4; 2 • 5; 2 • 7; 2 • 9.