Зміст

ВСТУП

Розділ 1. Загальна інформація про вітаміни 

1.1. Що таке вітаміни

1.2. Найважливіші вітаміни

1.3. Добова потреба у вітамінах

1.4. Стійкість

Розділ 2. Вітамін А

2.1. Класифікація вітамінів

2.3. Джерела вітаміну А

2.4. Гіповітаміноз 

2.5. Гіпервітаміноз 

2.6. Каротини 

Розділ 4. Результати досліджень 

ВИСНОВКИ 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 

ДОДАТКИ

ВСТУП

Для підтримання нормальної життєдіяльності організму крім білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин і води потрібні вітаміни. Цим терміном називають групу додаткових речовин їжі, що належать до різних класів органічних сполук і за рідкісним винятком не синтезуються в організмі людини. Вони мають сильний і певною мірою специфічний вплив на процеси обміну, причому в дуже невеликих кількостях.

Вітаміни надходять в організм з продуктами харчування, переважно рослинного походження. В тканинах організму людини вони засвоюються, утворюючи більш складні речовини. їх значення полягає в тому, що вони є складовою частиною молекул багатьох ферментів та деяких фізіологічно активних речовин, які беруть участь в обміні речовин. Отже, якщо вітаміни не надходять з їжею, то організм не отримує необхідних речовин, що згубно позначається на здоров'ї людини.

Як правило, під час дослідження будь-якого вітаміну його вводять піддослідним тваринам в очищеному вигляді або навпаки, вилучають його з продукту харчування і вивчають фізіологію та біохімію піддослідних організмів. Таким чином було з'ясовано роль вітамінів в обміні речовин, їх різноманітні функції.

Дана робота є актуальною, оскільки я досліджувала вплив вітаміну А на зір підлітків із різними ступенями близорукості та далекозорості.

Мета роботи: вивчити загальну інформацію про вітаміни, властивості вітаміну А, його особливості, будову та вплив на організм.

Предметдослідження: властивості вітаміну А, будова, вплив на зір і допомога при лікуванні порушень зору

Об’єкт дослідження: вітамін А.
Новизна роботи: дослідження впливу вітамінів на зір підлітків.


Розділ 1. Загальна інформація про вітаміни.

1.1. Що таке вітаміни?

Вітамі́ни— низькомолекулярні органічні сполуки різної хімічної природи, що необхідні для життєдіяльності живого організму в малих дозах, і не утворюються в самому цьому організмі в достатній кількості, через що повинні надходити із їжею. Таким чином визначення певної речовини як вітаміну залежить від того, про який вид йдеться. Наприклад, більшість тварин мають метаболічний шлях синтезу аскорбінової кислоти, проте деякі, такі як люди, мавпи, морські свинки, втратили його, тому аскорбінова кислота є для них вітаміном[1][2].

Організму людини необхідні принаймні 13 різних вітамінів, добові потреби яких коливаються від 0,01 до 100 мг[3]. Вони не виконують в організмі ані енергетичної, ані структурної функції, але є необхідними для використання тих сполук, які ці функції виконують, зокрема білків, ліпідів івуглеводів. Більшість з вітамінів є попередниками коферментів, що беруть участь у багатьох ферментативнихреакціях, проте деякі, такі як A, C, D, E і K, мають інше біологічне значення. Роль коферментів однакова майже у всіх видів, проте вищі тварини у процесі еволюції втратили здатність синтезувати деякі з них. В той час як кишкова паличка може рости на середовищі, що містить тільки глюкозу і мінеральні солі, дієтичні потреби тварин значно ширші. Метаболічні шляхи біосинтезу вітамінів бувають дуже складними, тому для хемогетеротрофного організму може виявитись ефективнішим «покластись» на наявність цих сполук у їжі, аніж синтезувати усі ферменти, необхідні для їх утворення із простіших попередників. Проте така стратегія має суттєвий недолік — нестача певного вітаміну у дієті (гіпо- чи авітаміноз) призводить до серйозних розладів, що можуть бути смертельними[4].

Всі основні групи харчових продуктів (овочі, фрукти, м'ясо, риба, молочні продукти, яйця) багаті на вітаміни, хоча жоден продукт сам по собі не може повністю задовольнити потреби організму. Тому необхідно вживати збалансовану різноманітну дієту. Крім того деякі вітаміни, такі як K і H, синтезуються кишковою мікрофлорою, а вітамін D утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання.

Існують різноманітні вітамінні додатки, що можуть доповнити дієти, у яких не вистачає однієї або кількох з цих сполук. Люди, що дотримуються правил раціонального харчування, не потребують цих препаратів. Дози вітамінів, значно вищі за рекомендовані, можуть не тільки не приносити користі здоров'ю, а й бути шкідливими. Надлишок вітамінів, розчинних у воді, виводиться із організму з сечею, проте жиророзчинні можуть накопичуватись у жировій тканині навіть до токсичних концентрацій і викликати патогенні стани —гіпервітамінози[3].


1.2. Найважливіші вітаміни

Відсутність у їжі ретинолу (віт. А) супроводжується змінами в шкірі й слизових оболонках; сухість, запалення та розм'якшення слизової і рогівки ока, ураження епітелію сечостатевих органів, травного апарату. Крім того, потерпає зір внаслідок так званої курячої, або нічної, сліпоти. При цьому вдень людина бачить добре, а в сутінках, коли людина з нормальним зором ще бачить добре, хвора людина вже нічого не бачить. Буває це тому, що в сітківці ока хворої людини значно зменшується кількість родопсину, який сприяє зорові при слабкому світлі. До складу цієї речовини входить ретинол.

Вітамін А (ретинол) утворюється в організмі із речовини каротіна, який міститься у моркві, томатах, багатьох фруктах, печінці, риб'ячому жирі, коров'ячому маслі, яйцях. Вітамін приймає участь в підтримці імунної активності, впливає на стан шкіри та слизових оболонок, поліпшує зір. При авітамінозі затримується ріст дітей, падає гострота зору, пошкоджується шкіра, виникають кон'юнктивіти очей. Гіпервітаміноз порушує обмін речовин, процеси травлення, визиває недокрів'я. Потреба за добу становить 1-2 міліграм еквівалентів (мге);

Авітаміноз - комплекс симптомів, що розвиваються в організмі в результаті досить тривалої, повної або майже повної відсутності одного з вітамінів. Комплексна недостатність відразу декількох вітамінів називається поліавітаміноз. В даний час поліавітаміноз практично не зустрічаються серед населення навіть економічно нерозвинених країн.

Гіповітаміноз - стан, що характеризує часткову, але ту що вже проявилася специфічним чином недостатність вітаміну. Досить поширене поділ гіповітамінозів на дві групи: Харчовий гіповітаміноз - виникає внаслідок тривалого, недостатнього забезпечення організму вітаміном. Ендогенний гіповітаміноз - виникає на тлі нормального походження вітаміну, але його використання організмом обмежено внаслідок якихось причин в середині організму. Причинами ендогенного гіповітамінозу можуть бути: недостатнє всмоктування, порушення метаболізму, підвищення потреби, хімічну взаємодію з іншими компонентами їжі, антагоністичні взаємини між окремими вітамінами. При харчовому гіповітамінозі важливе значення має добова норма надходження вітаміну з їжею. Потрібно відзначити, що добова потреба організму в тому чи іншому вітаміні - досить розпливчасте поняття, бо важко підібрати «золоту середину» між малою дозою вітаміну і токсичною, що виникає при надмірному надходженні вітаміну в організм.

Характеристика роботи

Реферат

Кількість сторінок: 20

Безкоштовна робота

Закрити

Вітамін А та його вплив на зір людини

Замовити дану роботу можна двома способами:

  • Подзвонити: (097) 844–69–22
  • Заповнити форму замовлення:
Не заповнені всі поля!
Обов'язкові поля до заповнення «ім'я» і одне з полів «телефон» або «email»

Щоб у Вас була можливість впевнитись в наявності обраної роботи, і частково ознайомитись з її змістом, ми можемо за бажанням відправити частини даної роботи безкоштовно. Всі роботи виконані в форматі Word згідно з усіма вимогами щодо оформлення даних робіт.