1. Поведінка. Комахи характеризуються високою морфологічної диференціацією, різноманіттям рухових функцій і в цілому досить розвиненим апаратом ефекторів. Внаслідок цього відрізняються комахи високо розвиненою здатністю сприймати і реагувати на різноманітні сигнали із зовнішнього середовища - зорові, хімічні, тактильні, слухові, теплові та ін. Ці сигнали надходять з двох різних джерел - від особин свого виду і від екологічних факторів, але організм відповідає на них сукупністю доцільних дій, включаючи і спадково обумовлені звички. Така сукупна єдина реакція організму позначається поняттям поведінка, а розділ фізіології, який вивчає його, - етологією.

Поведінка визначається не тільки зовнішніми подразниками, але і залежить від внутрішнього фізіологічного стану особини. В його основі лежить відповідна реакція на подразнення, тобто рефлекс. В цілому поведінка складається з безумовних і умовних рефлексів.

Безумовні рефлекси. Безумовні рефлекси - це, по акад. І. П. Павлову, вроджені реакції, тобто рефлекси, з якими організм народжується, наслідуючи їх від батьків. Вони складають основу нервової діяльності комах, надзвичайно різноманітні і характерні для окремих видів, а також родів, родин і навіть рядів.

Безумовні рефлекси можуть проявлятися у вигляді простих актів і у вигляді більш або менш складних форм поведінки.

До числа простих актів слід віднести різноманітні рухи, реакції подразнення і інш. Прикладом може служити рефлекс зльоту в сарани, що виникає при втраті контакту ніг з субстратом.


2. Рух та орієнтацію тіла по відношенню до джерела подразнення часто називають таксисами або тропізмами.

Відносяться термотаксис - рух по відношенню до джерела тепла, гігротаксис - руху по відношенню до вологи, фототаксис - по відношенню до світла, хемотаксис - в хімічному полі роздратування, геотаксис - по відношенню до земному тяжінню і пр. Внаслідок свого пристосувального значення таксиси можуть бути позитивними і негативними, тобто будуть спрямовані або до джерела подразнення, або від нього.

Прикладами позитивного таксису можуть бути випадки концентрації комах на теплих місцях: весняних мух - на освітлених сонцем стінах будинків, кімнатної мухи восени-на поверхні теплої печі, личинок саранових - на теплій поверхні ґрунту та ін.

При підвищенні температури субстрату понад оптимального рівня комахи йдуть в більш прохолодне місце, тобто негативний таксису.

Інстинкти - складна форма поведінки і мають величезне значення в житті особини і виду в цілому.

Інстинкти є складними вродженими рефлексами, що не залежать від вишколу і проявляються лише під впливом внутрішніх подразників як наслідок особливого фізіологічного стану організму - голоду, статевої зрілості, фази розвитку і пр. Такими подразниками можуть бути гормони, нестача в організмі необхідних речовин тощо.

Рефлекси, з яких складається той чи інший інстинкт, тісно взаємопов'язані і виявляються в серії строго послідовних дій - у вигляді ланцюгового рефлексу; в такому ланцюгу рефлексів кожен попередній є неодмінною подразником для подальшого рефлексу. В кінцевому підсумку інстинкт проявляється в серії доцільних актів.

Як прості, так і більш складні види безумовних рефлексів виробляються в процесі еволюції в певних умовах середовища - як пристосування до цього середовища. Однак умови середовища мінливі, і відсутність у організму здібності перебудовувати свої реакції у відповідності з цією мінливістю може привести до несприятливих наслідків; ці наслідки можуть бути згубними, якщо мінливість середовища виявиться вище норми. Чим досконаліше здатність організмів перебудовувати свої реакції у мінливому середовищі, чим досконалішими їх нервово-рефлекторні функції, тим більше у них шансів досягти життєвого успіху.


3. Як правило, комахи роздільностатеві. Статевий диморфізм нерідко проявляється дуже яскраво і помітно по ряду зовнішніх, вдруге – статевих ознак - за формою і розмірами вусиків, величиною тіла, різних деталі будови та ін. Іноді він проявляється особливо різко; наприклад, самець жука-носорога має на голові характерний рогоподібний виріст, відсутній у самки, надкрила у самця жука-плавунця гладкі, а у самки зазвичай ребристі.

Загальний план будови органів розмноження такий. Вони складаються з парної статевої залози, або гонад, пари вивідних проток, які змінюються перед статевим отвором непарною вивідною протокою, придаткових статевих залоз і статевих придатків.

Гонади поділяються на фолікули - мішечки або камери, в яких розвиваються статеві клітини.

Статева система самця. Статева система самця складається з пари гонад - насінників, пари сім’япроводів, непарного сім’явивідного каналу, придаточних статевих залоз чоловічого статевого придатка - едеагуса.

Сперматозоїди з насінників надходять в сім’япроводи, забезпечені особливим розширенням - насіннєвими бульбашками. Звідси вони надходять в сім’явивідний канал, через нього досягають едеагуса і при спарюванні з самкою виводяться назовні.

Едеагус, або копулятивний орган, названий іноді також пенісом, утворює зовнішні статеві органи самця. Вони нерідко мають складну будову, характерне не лише для родин, підрядів і рядів комах, але часто також і для родів і видів; тому будова геніталій самця широко використовується в сучасній систематиці комах.

Статева система самки. Статева система самки складається з пари гонад -- яєчників, пари яйцепроводів, непарного яйцепроводу, придаткових статевих залоз, сім'яприймача і нерідко яйцеклада.

Яєчники складають основу і найбільш сильно розвинену частину статевої системи самки. Їх фолікули називаються яйцевими трубками або оваріолами; число яйцевих трубок по-різному у різних комах - від 1-4 пар до 100 і більше, а у термітів навіть понад 2400 пар.

Кожна яйцева трубка поділяється на вершинну частину - гермарій і основну частину - вітеллярій. 

Характеристика роботи

Контрольна

Кількість сторінок: 10

Безкоштовна робота

Закрити

Ентомологія 6

Замовити дану роботу можна двома способами:

  • Подзвонити: (097) 844–69–22
  • Заповнити форму замовлення:
Не заповнені всі поля!
Обов'язкові поля до заповнення «ім'я» і одне з полів «телефон» або «email»

Щоб у Вас була можливість впевнитись в наявності обраної роботи, і частково ознайомитись з її змістом, ми можемо за бажанням відправити частини даної роботи безкоштовно. Всі роботи виконані в форматі Word згідно з усіма вимогами щодо оформлення даних робіт.