План

1. Фізіологія м’язів комах.

2. Травна система. Особливості надходження їжі залежно від будови ротового апарату.

3. Різноманітність поживних речовин, які споживають комахи. Потреба у хімічних компонентах їжі.

4. Будова і функції переднього, середнього і заднього відділів кишок у зв’язку з характером живлення.

5. Слинні залози та їх функції.

6. Гідролітичні процеси в органах травлення. Всмоктування і синтез речовин. Наявність симбіонтів та їх значення.

7. Кровоносна система. Порожнина тіла та її синуси.

8. Перикардіальна і перинейтральна мембрани. Будова серця. Пульсуючі органи, їх розташування і значення.

1. Фізіологія м’язів комах.

При скороченні м'язів відбувається перетворення хімічної енергії в механічну роботу. Біохімічна сторона цих скорочень, по акад. В. А. Енгельгардту, полягає в наступному.

До складу м'язів входить складний білок актоміозин, що володіє скоротливими властивостями, з одного боку, і здатністю каталізувати гідроліз аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ) - з іншого. АТФ є акумулятором енергії та її універсальним джерелом у життєвих процесах, в тому числі і при роботі м'язів: в її молекулах міститься запас хімічної енергії.

Дефосфорилювання АТФ, тобто відщеплення від неї при гідролізі фосфорної кислоти, супроводжується виділенням хімічної енергії, яка використовується м'язом для механічної роботи - скорочення. Актоміозин змінює свої фізичні властивості і цим здійснює скоротливу функцію. Енергія АТФ потім негайно відновлюється за рахунок фосфорної кислоти, одержаної при розкладанні аргінінфосфорної кислоти; остання є фосфагеном, тобто носієм фосфорної кислоти, і є небілковою азотистою речовиною, що входить в м'язову тканину комах та інших безхребетних. У синтезі АТФ беруть участь кисень, отже, дихання є неодмінною процесом, що забезпечує утворення АТФ в м'язах.

Абсолютна сила скелетних м'язів комах наближається до абсолютної сили м'язів людини, але відносна сила дуже велика. Відомо, що комахи можуть переміщувати вантаж, що в декілька разів перевищує масу їхнього власного тіла, наприклад у 14-25 раз; за допомогою стрибка стрибаючі комахи (саранові, цикади, блохи та ін) можуть підняти і перенести своє тіло на відстань, що перевищує довжину їхнього тіла.

Властивістю м'язової системи вищих груп комах - бджіл і мух - є здатність їх крилових м'язів скорочуватися з неймовірною частотою - до 250 - 300, а у деяких двокрилих - навіть до 1000 разів в 1 с; такі м'язи отримали назву швидких. Настільки надзвичайна інтенсивність функцій швидких м'язів забезпечується двома основними обставинами: великою швидкістю хімічних процесів у м'язі і помноженим відповіддю швидких м'язів на нервові стимули.

Перша обставина пов'язана з особливістю дихальної системи комах. Подача газоподібного кисню у комах відбувається безпосередньо до кожної клітини тіла; внаслідок цього в клітинах і тканинах виникають інтенсивні окислювальні та інші біохімічні процеси. Накопичується в м'язах при роботі молочна кислота швидко вбирається окислювальним шляхом, а це забезпечує інтенсивне відновлення необхідного для роботи фосфогену, саме аргінінфосфорної кислоти. Сутність же помноженої відповіді швидких м'язів на подразнення полягає в тому, що ці м'язи відповідають кількома скороченнями на один нервовий стимул; при цьому у бджіл показник множення дорівнює 2-3, а мух навіть 6-7. Але у комах з невисокою частотою крилового ритму, наприклад 10-15 в 1 с (бабки, саранові, метелики тощо), помноженої відповіді немає.


2. Травна система. Особливості надходження їжі залежно від будови ротового апарату.

Травна система представлена кишковим каналом та придатками у вигляді залоз, які типово включають слинні залози, сліпі вирости шлунка і мальпігієві судини.

Кишковий канал складається з трьох відділів – передньої, середньої і задньої кишки.

Передня і задня кишки утворилися шляхом вп’ячування з ектодерми; середня кишка з ентодерми. В зв'язку з цим передня та задня кишки вислані інтимою, яка є продовженням кутикули тіла; середня немає такої кутикулярної висилки.

Довжина кишкового канала різна у різних комах. Як правило, вона довша у сисних комах, ніж в тих, що харчуються тканинами рослин або тварин. У рівнокрилих і в личинок вищих мух значно довший тіла.

У Hexapoda всі три відділи кишкового каналу мають вигляд простої трубки, а в більшості комах диференційований на спеціалізовані підвідділи.

Передня кишка (стомодеум) включає такі основні частини:

1) передню – стравохід (езофагус), у вигляді довгої або короткої трубки. Частина стравоходу, яка примикає до ротового отвору, часто називають глоткою (фарінксом).Межа між стравоходом і зобом часто умовна.

2) Зоб – розширена частина стравоходу, резервуар для накопичення їжі.

3) Вузький м’язевий шлунок або передшлунок (провентрикулус) має вигляд щільної товстої м’язевої складки і несе зсередини сильно хітинізовані зубці; функція – механічна переробка їжі; в інших випадках він відфільтровує щільні частини їжі від рідини.

Середня кишка (мезентерон) називають шлунком або вентрикулосом, висланий зсередині залозистим епітелієм. Форма його різноманітна:

- у вигляді недовгого прямого трубчатого або мішковидного утворення;

- у вигляді довгої звивистої трубки.

Функція середньої кишки – виділення ферментів і всмоктування; у багатьох комах проходить виділення пери трофічної оболонки – м’якої хітиноподібної мембрани, яка відділяє травну массу від кишкового епітелія).

Задня кишка (проктодеум) вислана інтимою; поділяється в більшості випадків на тонку, товсту і пряму(ректум) кишки.

Характеристика роботи

Контрольна

Кількість сторінок: 10

Безкоштовна робота

Закрити

Ентомологія 3

Замовити дану роботу можна двома способами:

  • Подзвонити: (097) 844–69–22
  • Заповнити форму замовлення:
Не заповнені всі поля!
Обов'язкові поля до заповнення «ім'я» і одне з полів «телефон» або «email»

Щоб у Вас була можливість впевнитись в наявності обраної роботи, і частково ознайомитись з її змістом, ми можемо за бажанням відправити частини даної роботи безкоштовно. Всі роботи виконані в форматі Word згідно з усіма вимогами щодо оформлення даних робіт.