План

1. Оцвітина: визначення, класифікація

2. Анатомічна будова стебла однодольних рослин

Використана література 

1. Оцвітина: визначення, класифікація

Оцвітина (лат. periantium) — сукупність видозмінених листочків у квітці, які оточують тичинки й маточки. Розрізняють оцвітини просту і подвійну. Проста оцвітина складається з однакових за забарвленням листочків (наприклад, у тюльпана, конвалії, буряка та ін.). Проста оцвітина буває віночкоподібна і чашечкоподібна.

Віночкоподібна оцвітина - проста оцвітина, елементи якої в сукупності нагадують віночок (буває у тюльпана, лілії, конвалії, анемони та ін.).

Чашечкоподібна оцвітина - проста оцвітина, в якої складові частини в сукупності нагадують чашечку (напр., у буряка, конопель, лободи та ін.).

Подвійна оцвітина складається з чашечки та віночка (наприклад, у яблуні, шипшини, жовтцю та ін.), а у деяких рослин оцвітина плівчаста (наприклад, у верби) або зовсім відсутня (наприклад, в ясеня та ін.).

Віночок - (лат. corolla) – сукупність пелюсток подвійної оцвітини квітки. Віночок буває вільнопелюстковий і зрослопелюстковий. Серед зрослопелюсткових віночків розрізняють:

а) актиноморфні – колесоподібний (картопля), блюдцеподібний (бузок), дзвоникоподібний (дзвоники), ковпачковий (виноград), трубчастий (серединні квітки соняшника);

б) зигоморфні – двогубий (шавлія), шпоркоподібний (льонок), язичковий (крайові квітки соняшника).

Оцвітина - виконує функції захисту і залучення комах (у комахозапильних рослин). До складу оцвітини входить чашка і віночок. Оцвітина називається подвійною, якщо присутні чашка і віночок. Якщо оцвітина складається з однієї чашки або з одного віночка, то вона проста. Серед простої оцвітини розрізняють вінчиковидні, якщо вони яскраво забарвлені, і чашечковидні, якщо вони зеленуватого кольору. Кількість чашолистків і пелюсток - важлива систематична ознака. Усі сімейства рослин розрізняються по кількості елементів квітки.

Чашку утворюють чашолистки, саме вони захищають бутони квіток, що не розпустилися. В деяких випадках (наприклад, у маку) чашка обпадає після розкриття квітки. Чашка зазвичай зеленого кольору. Іноді під чашкою розташовується підчаша, як у суниці або мальви.

Віночок утворений пелюстками. Забарвлення віночка може бути найрізноманітнішим. Забарвлення від рожевого до синього кольору визначають антоціани клітинного соку. Жовтий колір можуть визначати як антохлор, так і каротиноїди. Білі пелюстки не мають пігментів, молочний колір пов'язаний з великою кількістю міжклітинників. Якщо натиснути на таку пелюстку, то повітря вийде з міжклітинників і пелюстка стане прозорою і безбарвною. У тропіках переважають рослини з червоним, помаранчевим і синьо-фіолетовим забарвленням квіток, а в помірній зоні - з жовтим.

Мал. 1. Будова оцвітини.

1 - правильна; 2 - неправильна; 3 - правильна квітка в розібраному виді: цв - квітколоже, ц - чашолистки, л - пелюстки, т - тичинки, пл - пильовик, н - нитка тичинки, пс - маточка;

4 - вигляд квітки зверху; 5 - пелюстка: от - відгин, н - нігтик; б - спайнопелюстковий віночок: з - зів, т - трубка віночка, от - відгин.

Віночок сприяє запиленню квітки, притягаючи комах-обпилювачів забарвленням, розмірами і формою. Завдяки яскравому забарвленню пелюсток вона здатна відбивати частину спектру сонячних променів, оберігаючи репродуктивні частини квітки (андроцей і гінецей) від перегрівання, а, закриваючись на ніч, оберігає їх від охолодження.

Пластинка пелюстки не диференційована, але іноді можна розрізнити нижню звужену частину - нігтик і верхню розширену - пластинку, як, наприклад, у гвоздики. Іноді в результаті розгалуження пелюсток утворюється додатковий віночок, так званий привінчик.

Рис 2. Будова квітки.

Зав'язь: 1 - верхня, 2 - нижня, 3 - напівнижня: р - рильце, с - стовпчик, з - зав'язь, т - тичинки, л - пелюстки, ч - чашолистки.

Віночок: 4 - дзвоникоподібний, 5 - воронкоподібний, 6 - колесовидний, 7 - гвоздевидний, 8 - метеликовий, 9 - будова метеликового віночка: ф - прапор, кр - крила, лод - човник, ч - чашка.

Чашолистки і пелюстки можуть зростатися між собою, утворюючи зрослопелюсткову чашку і спайнопелюстковий віночок. Якщо пелюстки незрощені, то вони називаються вільними, а сам віночок - вільнопелюстковим. У спайнопелюстковому віночку квітки є трубка, відгин і зів - місце переходу трубки у відгин. У зіві іноді можуть утворюватися різні вирости. Залежно від співвідношення розмірів трубки і відгину і від форми відгину розрізняють наступні форми віночка: колесовидний, воронкоподібний, дзвоникоподібний, трубчастий та ін. (мал. 2).

Істотна ознака квітки - характер симетрії в розташуванні і формі її органів, особливо віночка. Квітки бувають актиноморфні, або правильні (через квітку можна провести декілька площин симетрії) і зигоморфні, або неправильні (якщо площина симетрії тільки одна). Дуже рідко зустрічаються асиметричні квітки, де не можна провести жодної площини симетрії, наприклад квітки валеріани.

Віночок у зигомормфної квітки може бути метеликовий, двогубий і язичковий. Метеликовий властивий рослинам сімейства бобових, він має характерний вигляд метелика і складається з 5 пелюсток: верхньої, найбільшої, називається прапором (вітрилом), 2 бічних - крилами (весла) і 2 нижніх, зрощених між собою, утворюють човник (мал. 2). Двогубий віночок спайнопелюстковий і має 2 губи. Верхня губа, зрощена з 2 пелюсток, утворює як би основу (шлемо) над нижньою губою. Нижня губа складається з 3 зрощених пелюсток і має звичайно 3 лопасті. Язичковий спайнопелюстковий віночок має довгий відгин у вигляді зубчастого язичка і зустрічається в сімействі складноцвітих (мал. 3).

Андроцей - сукупність тичинок. У тичинках формуються мікроспори, з яких розвивається пилкове зерно - чоловічий гематофіт покритонасінних. Тому андроцей вважається чоловічим органом статевого розмноження.

Гінецей - сукупність плодолистків (карпелей). На плодолистку розвивається сім'язачаток, усередині якого формується зародковий мішок, - жіночий гематофіт, тому гінецей - це жіночий орган статевого розмноження. Зазвичай плодолистки зростаються краями, утворюючи замкнуте вмістище - маточку.

Мал. 3. Різноманіття квіток

1 - двогуба квітка; 2 - квітка з шпорцем; 3 - язичкова квітка

складноцвітих; 4 - будова колоска злаків: нцч і вцч - зовнішня і внутрішня квіткові лусочки, т - тичинки, п - маточка, ч - плівка; 5 - окрема квітка злака: р - рильце, з - зав'язь, ч - плівка, т - тичинка.

Квітку визначають як повну, якщо вона містить усі основні частини: оцвітину, тичинки і маточку; якщо не має тичинок - називається маточковою, або жіночою, без розвиненої маточки - тичинковою або чоловічою. Квітки з тичинками і маточками - двостатеві.

Рослини з роздільностатевими квітками діляться на однодомні - тичинкові і маточкові квітки виникають на одній і тій же рослині, і дводомні - на одних екземплярах розвиваються тільки маточкові, а на інших - тичинкові квітки.

Характеристика роботи

Контрольна

Кількість сторінок: 13

Безкоштовна робота

Закрити

Ботаніка 3

Замовити дану роботу можна двома способами:

  • Подзвонити: (097) 844–69–22
  • Заповнити форму замовлення:
Не заповнені всі поля!
Обов'язкові поля до заповнення «ім'я» і одне з полів «телефон» або «email»

Щоб у Вас була можливість впевнитись в наявності обраної роботи, і частково ознайомитись з її змістом, ми можемо за бажанням відправити частини даної роботи безкоштовно. Всі роботи виконані в форматі Word згідно з усіма вимогами щодо оформлення даних робіт.