Одне з стародавніх міст України. Вперше згадується в Іпатієвському литопису в 1226р.коли, згідно з відомостями Іпатьївського літопису, руські війська розгромили об'єднані сили угорських та польських військ. На той час замком володів тесть князя Данила Галицького Мстислав Удатний. Замок постійно оборонявся від татар. Польський історик Шимон Окільський наводить іншу дату - 1073р коли велася боротьба за владу між синами-спадкоємцями Ярослава Мудрого, історик лише пише "за давніми літописами", але точної вказівкі які саме литописи не наводить. Взимку 1240р орда хана Батия не змогла взяти фортецю. Магдебурзьке право надане у 1431р. В 1536 р. король Сігізмунд І подарував місто своїй дружині - Боні.

Ця історична постать походить від міланських герцогів, донька Івана Галеацці Сфорці та Ізабелли Арагонської. Вона була другою дружиною короля. Коли Сігізмунд вже був слабким (різниця з дружиною в віці була 27 років), саме вона взяла в руки правління країною. Реморматорка, практична господиня, вона займалася на той час справді нежіночою роботою, також піднімала культурний рівень Польші - вона принесла мистецтво Ренесансу, при її дворі постійно були великі художники, скульптури, архітектори, вона навіть займалася впровадженням нових рослинних культур. Можна почути легенду про неї, що нібито вона замордувала в Кременецькому замку близько 300 дівчат, купаючись в їхній крові заради збереження своєї молодості. Наскільки це правда або просто спроба надати місту містичності невідомо, відомо лише те, що Бона володіла багатьма містами і містечками і була зайнята економічним розвитком своєї держави та політичними інтригами. Хоча варто нагадати, що саме вона підозрювалася в отруєнні другої таємної дружини свого сина - Сігізмунда Августа ІІ - літовської княгині Барбари Радзивілл. Можливо неприязнь до жінки Боною була особистою, вона використовуючи всі методи від політичних інтриг (використовуючи неприязнь польської шляхти до литовців) до жіночих наклепів (що дружина її сина хвора на безпліддя, заразила його венерічними хворобами). І після того як зненацька в 1551р молода королева померла так і незалишивши спадкоємця, перша ж підозра пала на Бону. Доречі, мало хто знає що Бона Сфорца мала від свого чоловіка окрім (зазавичай згаданого єдиного) сина ще чотирі доньки. Всі вони позаймали європейські трони: Ізабелла - королева Угорщини, Катажина - королева Швеції, Софья - герцогиня Бруншвика, Анна дружиною князя Семиград'я Стефана Баторія, який став другим виборним королем Польщі. Закінчила життя Бона в себе на батьківщині - в Італії м. Барі. Проживши 63 рокі, вона можливо була отруєна за приказом Габсбургів.

Ознайомившись з такою значною постатю, повернемося все ж таки до історії Кременця. Точнійше до його замку, зробивши декілька кроків історіїї назад.

Хоча, щоб завершити загальне про місто і перейти до опису пам'яток, слід додати в Кременці народився польський поет Юліуш Словацький, геолог Олександро Чекановський, композитор Михайло Веріковськой, тут бував Тарас Шевченко (за дорученням Імператорської Археографічної комісії в 1847), виступав Ференц Ліст.

Впродовж двох століть місто побувало під владою Росії (з 1795 до 1921), потім Польщі (до 1939), потім від Радянською владою, ну і зараз це районне місто Тернопільскої області.

Замок

Зведений замок на горі Бона, що знаходться на 397 м вище рівня моря. Замок відомий ще з 12 століття. Спочатку був деревяний, потім в 13 ст. став камяний, побудований з вапняка. Зберіглася башта з готичним проїздом та оборонними мурами. (товщина 2,3 м, висота 8—12 м). Замок відбивав натиск татаро-монгольської орди, перебував в облозі поляків, литовців. З 16ст. місто належало Польщі, а замок був однією з головних та міцних фортець. За приказом королеви Бони замок було укріплено - зроблено вище та товще мури, побудувала казарми, споруди господарчого та військового призначення. Восені 1648 під замком зібралося військо Максима Кривоноса. Після півтора місячної облоги Максима Кривоноса замок пав. Після цього замок занепав.

Історик Костомаров описує в автобіографії свої враження від відвування замку так (виданна 1922р під редакцією В. Котельникова):"Достигши вершины, я увидел великолепное зрелище раскинутого у подножия города, а вдали рассыпались разнообразные холмы горных вершин, покрытые лесом. Ко мне доносился звон колоколов в церквах, призывавший к ве­черне. Ветер на горе был так силен, что едва можно было устоять на но­гах. Я осматривал кратер колодца, как говорят местные жители, не­имоверной глубины; по их словам, смельчаки пробовали спускаться в это отверстие в корзинах на цепях, доходили до такой глубины, что могли среди солнечного дня видеть звезды, но до дна не достигли. Из­давна уже существовал обычай приходящим бросать в этот колодезь камни, чтобы соображать о глубине по времени долетаемого от паде­ния звука. Не видно никакого следа сруба, и трудно решить, был ли в самом деле это колодезь или же подземелье для тайника. Приступ на вершину горы более удобен в одном только месте, где существовал подъемный мост. Пространство, занимаемое замком, не очень велико и все изрыто буграми, обличающими былые строения. В полуобвалив­шихся стенах и башнях устроены амбразуры для стрельбы из пушек и пищалей."


Богоявленський монастир

Існують такі храми, в які заходиш і забуваєш про все на світі - ти потрапляєш в старі часи, ти відчуваєш усю атмосферу середньовіччя. Торкаючись стародавніх стін ти відчуваєш як 200, 300 і, навіть, 500 років тут вже торкалися пальці людини, відчуваєш біль і радість, цілу палітру відчуттів. Одним з таких храмів є Свято-Богоявленський Кременецький жіночий монастир.

Потрапила я сюди вже після того як обішла Кременець. Змучена пошуком козацьких могил (знизу і з гори Бони все пречудово видно, а от плутати прийшлося багато), я зайшла в цю обітель Господню. На мене показували пальцями (сюди приїзджає дуже багато екскурсій, особливо "по святих місцях"), а от монашки сприйняли досить нормально. З однією я порозмовляла. Нажаль і тут не можна було фотографувати у храмі (звісно за причини Московського Патріархату), я засмутилася, але монахиня навіть настояла на тому щоб я обов' язково зашла, немало значення що на мені не було хустини та що я була не в спідниці. Передати красу храму я не можу словами - це щось неймовірне. І вийшла з храму як оновлена. Я не можу не прийняти до уваги і той факт, що саме тут зберігається чудотворний образ Кременецької Божої Матері - "Скорбящая", ікона св. великомученика Пантелеимона з частинками мощей, випромінюючих тепло та ікона св. великомучениці Варвари з частинками мощей.

Тепер трохи про історію виникнення монастиря.

Заснований в 1636 році Даніілом Маліновським та Лаврентієм Древінським за благословінням Києвського Мітрополіта Петра Могили. При монастирі було засноване братство (спочатку монастир був чоловічим). В 1701 році монастир стає уніатсько-базиліянським. Через 24 роки дерев'яні будівлі замінені на кам'яні. Була возведена нова церква. В будівлі колишньої уніатської колегіібув створений польський ліцей і в 1807 році будівля базіліанського Богоявленського монастиря була передана ліцею, а сам монастир переведений в північну частину міста, де і знаходиться на сьогодняшній день. 

Характеристики работы

Реферат

Количество страниц: 13

Бесплатная работа

Закрыть

Кременец - один из древних городов Украины

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.