Павукоподібних відомо близько 25 тис. видів. Ці чле­нистоногі пристосовані до життя на суходолі. Для них характерні органи повітряного дихання. Типовим пред­ставником класу павукоподібних є павук-хрестовик, на прикладі якого розглянемо характеристику даного класу (рис. 87).

Тіло павука різко поділене на головогруди і черевце (заокруглене у самок і більш видовжене у самців). Харак­терною особливістю павука-хрестовика, як і інших пред­ставників класу, є те, що головогруди і черевце не розчле­новані і з'єднані вузьким коротким стебельцем. Черевце значно більше за головогруди.

Зовні тіло павука вкрите хітинізованою кутикулою, під якою знаходиться гіподерма клітинної будови, її похід­ні — павутинні і отруйні залози. Отруйні залози павука-хрестовика розташовані в основі верхніх щелеп.

Характерною рисою павукоподібних є наявність шести пар кінцівок. Із них дві перші пари — верхні щелепи і ногощупальця — пристосовані до захоплення і подріб­нення їжі. Решта (чотири пари) виконують функції пере­сування — це ходильні ноги.

Під час ембріонального розвитку на черевці заклада­ється велика кількість кінцівок, але потім вони перетворю­ються на павутинні бородавки, в яких знаходяться прото­ки павутинних залоз. Із залоз виділяється напіврідка рідина, яка твердне на повітрі, утворюючи павутинні нитки, із яких павук будує ловильну сітку. Якщо до сітки потрапляє комаха, павук кидається до неї з своєї засідки (до неї протягнута сигнальна нитка), встромляє в її тіло кігтики з отрутою і вбиває жертву. Після цього павук обплутує комаху павутиною і на деякий час залишає її. Сік отруйних залоз не тільки вбиває комах, а й діє як травний сік. Приблизно через годину павук повертається до своєї здобичі і висмоктує з неї напіврідку, частково перетравлену їжу. Від вбитої комахи залишається тільки порожній хітиновий покрив.

У зв'язку з цим травна система павука складно дифе­ренційована (рот, глотка, стравохід, смоктальний шлунок, кишка із сліпими виростами, слинні залози, печінка). У павука є практично всі форми травлення: поза організ­мом (під впливом соку отруйних залоз), порожнинне, або позаклітинне (в порожнині травного апарату під дією його травних соків), і внутрішньоклітинне (після всмокту­вання їжі в клітину). Павуки — ненажерливі хижаки, але можуть тривалий час голодувати.

Дихальна система у павука-хрестовика представлена легеневими мішками і трахеями. Легеневі мішки і трахеї відкриваються назовні особливими отворами на боках члеників. У легеневих мішках є багато листкоподібних складок, в яких проходять кровоносні капіляри. Трахеї представляють собою систему розгалужених трубочок, які підходять безпосередньо до багатьох органів (особливо у павукоподібних, що не мають легеневих мішків), де і відбувається тканинний газообмін.

Кровоносна система складається із серця, яке знахо­диться на спинній частині черевця, і судини, по якій кров рухається від серця до передньої частини тіла. Оскільки кровоносна система незамкнена, то в серце кров поверта­ється із змішаної порожнини тіла (міксоцелю), де вона омиває легеневі мішки і трахеї, збагачуючись на кисень.

Видільна система павука-хрестовика складається з кількох пар трубочок (мальпігієві судини), що розташо­вані в порожнині тіла. Із них продукти життєдіяльності надходять у задній відділ кишки.

Нервова система характеризується злиттям нервових вузлів. У павуків весь нервовий ланцюг зливається в одинголовогрудний ганглій. Орган дотику — волоски, які вкривають кінцівки. Орган зору — чотири пари простих очей.

Усі павукоподібні роздільностатеві. Самка павука-хрестовика відкладає восени яйця в сплетений із шовковистої павутини кокон, який ховає в затишних місцях (під корою пеньків, під камінням і т. п.). До зими самка гине, а з яєць, що перезимували в теплому коконі, весною виходять павучки. Деякі павуки проявляють тур­боту про потомство: відкладаючи яйця в кокон, носять його з собою. А самка тарантула носить свою молодь на спині.

Серед павукоподібних є види, отрута яких небезпечна для людини і сільськогосподарських тварин (каракурт, скорпіон), паразити людини (коростяний кліщ) і кліщі — переносники збудників хвороб людини і тварин (тайговий кліщ тощо).

Роль кліщів у природі та Тхне практичне значення. Тіло кліща не розчленоване на відділи і не сегментоване, овальної або кулястої форми. Перша і друга пари рото­вих органів зближені і утворюють хоботок. У дорослих ' кліщів чотири пари ніг, на кінцях яких є кігтики і поду­шечки. Ними кліщ прикріплюється до хазяїна.

Характеристики работы

Реферат

Количество страниц: 5

Бесплатная работа

Закрыть

Класс паукообразные

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.