Серце у птахів чотирикамерне, великий і малый круги кровообращения повністю розділені. Маса серця у різних видів складає різний відсоток від маси тіла, при чому маса серця більше у птахів, в житті яких переважає політ і які "краще" літають, у менш "летючих" птахів маса серця менша. Так само зворотна пропорційність в масі серця у крупних і дрібних птахів. Так маса серця чеглока складає 1,7% від маси тіла, пустельги - 1,2%, колибри - 2,5%, синиці гаички - 1,5%, сороки - 0,09%. Кровообіг, як і інші процеси, у птахів дуже інтенсивне. Частота скорочень серця у будинкового горобця у спокої складає 460, а у польоті до 1000! У голубя - 136-600, у чайки - 130-650, у курячих - 128-340.

Дихальна система

Дихальна система птахів, якщо не найдосконаліша, то найскладніша серед хребетних. У дихальних шляхах мертвий об'єм обмежується тільки, а повітря рухається через легені тільки в одному напрямі, при чому повний цикл повітря здійснює за дві пари дихальних рухів (вдих-выдох-вдох-видих), так зване двойное дыхание.

Дихальні шляхи птахів починаються з ніздрею, продовжуються в носову порожнину і верхню гортань, за гортанню слідує трахея, довжина і кількість хрящових кілець в якій у різних птахів сильно варіюють, потім в місці розгалуження трахеї на два бронхи знаходиться нижня гортань птахів (сиринкс), яка є основним голосовим апаратом птахів.Бронхи, увійшовши в легеня, віддають вторинні бронхи, що частково виходять за межі легені і створюючі повітряні мішки, розташовані в різних частинах тіла птаха. Вторинні бронхи повідомляються між собою численними парабронхами, обплетеними мережею кровеносных капилляров.

Мал. 5. Дихальна система птахів

 Трахея

 Главный бронх

 Вторичные бронхи

 Парабронхи

 Брюшной мешок

— Дорзальний грудний мішок

— Вентральний грудний мішок

— Плечова кістка

— Шийний мішок

— Міжключичний мішок з выростами

— До повітряного мішка в грудині

— Вирости шийних хребців

Воздушные мешки у декілька разів перевершують легені за об'ємом. Повітряні мішки розташовані між внутрішніми органами, між м'язами, під шкірою і сполучаються з деякими порожнинами кісток. Мішки не приймають участі в, вони виконують безліч функцій, серед яких найбільш важливі це забезпечення вентиляції легенів і тепловіддача.

Повітряні мішки - єдина ефективна система охолоджування птахів. Знаходячись в "найгарячіших місцях", між і навколо працюючих м'язів, в брюшной полости і т.д., повітряні мішки наповнюються повітрям, що має температуру навколишнього середовища (а враховуючи високу температуру у птахів, яка у різних видів коливається від 38> до 43,5C, температура середовища в більшості випадків буде нижча), при цьому відбувається випаровування рідини із стінок мішків, що сприяє охолоджуванню їх стінок, таким чином здійснюючи охолоджування тіла. А у польоті, коли посилюється м'язова робота, а значить і теплопродукция, частішає і робота серця і посилюється зовнішнє дихання, посилення дихання сприятиме інтенсивній тепловіддачі. Вони ж можуть бути і, запобігаючи теплообміну між тканинами, які вони розділяють, зокрема це внутрішні органи і покривні тканини.

Існує п'ять пар повітряних мішків і один непарний. Їх так само розділяють на передніх і задніх. Передні: шийні, міжключичні і переднегрудные, задні: заднегрудные, черевні і міжключичний (непарний). Задні мішки більше передніх.

Основна особливість дихання птахів - легені, що не підлягають розтягуванню, увязнені в жорстку грудну клітку, яка не міняє свого об'єму. Тому легені продуваються повітрям через систему бронхів, а рух повітря забезпечується зміною об'єму дихальних мішків.

Повітря при вдиху по трахеї і первинним бронхам потрапляє переважно в задні мішки, при видиху просувається в легені. При другому вдиху повітря з легенів потрапляє в передні мішки, при другому видиху виходить назовні.

Примітно, що в дихальних шляхах птахів не виявлено ніяких клапанів, так що всі химерні рухи повітря відбуваються по законах гідродинаміки.

Інтенсивності газообміну сприяє наявність протиточної системи кровообігу в легких птахів, тобто кров і повітря рухаються в протилежних напрямах, на зустріч один одному. Через це "свіжіші" порції повітря контактують з "більш артеріальною" кров'ю, що забезпечує ефективний газообмін.

Птахи з 1 літра повітря витягують 40 мл кисню (ссавці - 30 мл), при цьому напруженість кисню в артеріальній крові більша, а двоокису вуглецю менше, ніж в повітрі, що видихається!

Спробуємо схемний показати, як же протиточна система забезпечує такий прекрасний газообмін.

Мал. 6. Циркуляція повітря

— Головний бронх

— Легеня

— Черевний мішок

— Дорзальний грудний мішок

— Вентральний грудний мішок

— Передні мішки

— Неопульмо

Газообмін у птахів

Мал. 7. Газообмін у птахів

Зверху - парабронх, знизу - капіляр, напрям струму повітря і крові вказані стрілками. Червоними і синіми кухлями позначені соответствено: кисень і вуглекислота. При контакті повітря і крові через аэрогематический бар'єр концентрації кисню в повітрі і в крові прагнуть выравняться. То ж стосується і вуглекислоти. Звернете особливу увагу на різницю між результатами газообміну - повітрям, що видихається, і артеріальною кров'ю. Про цю різницю співвідношень газів мовилося раніше. Частота дихальних рухів, як і частота серцевих скорочень, тим більше, чим менше маса птаха. У качки кряквы у спокої - 10-16, у дрібних гороб'ячих - 60-100 дых.движ./мин.

Газообмін у інших ссавців

Мал. 8. Газообмін у ссавців

Тут схемний зображена альвеола легені і капіляр. Напрям струму крові, а так само повітря при вдиху (зліва) і видиху (справа) вказано стрілками.

Знову ж таки, при контакті повітря і крові через аэрогематический бар'єр концентрації кисню, так само як і, в повітрі і в крові прагнуть выравняться. Проте контакт з повітрям відбувається тільки один раз і концентрації газів в артеріальній крові і в повітрі, що видихається, рівні.

Це наочна схема, що хоч і вельми грубо ілюструє механізм газообміну. Зокрема, з схеми можна укласти, ніби при вдиху в альвеолах виявляється відразу вдыхаемый повітря, що зовсім не так (повітря в альвеолах взагалі не рухається, відбувається тільки дифузія газів між вдыхаемым і альвеолярним повітрям).

Характеристики работы

Реферат

Количество страниц: 6

Бесплатная работа

Закрыть

Сердечно-сосудистая система птиц

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.