1. Кінцівки. Типово нога складається з 6 частин:

-тазика, або кокси (coxa) – короткий і сильний основний членик за допомогою якого нога рухомо прикріплюється до плейриту грудей; в місці сполучення тазика з грудьми знаходиться тазикова впадина.

-Вертлуга (trochanter) – маленький членик, рухомо сполучений з тазиком і малорухомо – зі стегном; у більшості перетинчастокрилих (Hymenoptera) він двочленний, але в дійсності його другий членик є від шнурованою частиною стегна.

Тазик і вертлюг забезпечують велику рухливість нозі.

-Стегна (femur) – сама потужна і крупна частина ноги; сполучення з гомілкою називають колінним, а прилягаючий до нього частину стегна – коліном.

-Гомілки (tibia) подібна по довжині зі стегном, але тонша нерідко має шипи, на вершині шпори.

-лапки (tarsus) – кінцева частина ноги, часто члениста, має до 5-ти члеників; у ряду нижчих комах, у кокцид і в деяких личинок одночлениста.

- Предлапки або претарзус (pretarsus) – ряд структур, що має вигляд відокремленого маленького кінцевого членика ноги у личинок деяких рядів і в Collembola. Майже у всіх інших рядах комах перед лапка представлена у вигляді комплексу, який складається з кігтиків і групи маленьких склеритів на кінці лапки. Collembola та Protura унікальні тим, що в них гомілка і лапка зростаються в єдину гомілколапку.В простішому випадку представлена єдиним кігтиком (ряд первинно безкрилих і личинок), але у більшості комах розвинені два кігтики, між якими є округла подушечка, або аролій (arolium); у деяких двокрилих під кігтиками розташована пара лопатеподібних подушечок, або пуль вілл (pulvill), а між ними іноді розвинений непарний емподій (empodium). Ці утворення перед лапки забезпечують утримання тіла комахи на субстраті при русі в спокої; кігтики забезпечують чіпляння за нерівності сусбтрату, а присоска і подушечка – навіть прикріплення до гладкої поверхні.

В типовому випадку комахи мають прості ноги.

Типи ніг:

-ходильні – мають короткі частини і розширені членики лапок;

-бігаючі ноги – мають більш довші стрункі частини;

Всі три пари ніг більш або менш подібні між собою. Разом з тим у більшості комах ноги мають певні модифікації, що дозволяють виконувати різні функції, крім бігу і ходіння.

-Копальні ноги з міцними зазубреними скребущими елементами, як у медведки.

-плавальні ноги з довгими щетинками або волосками і сплощеними частинами, як у плавунці;

-хапальні ноги, озброєні гострими шипами і зубцями, як у богомолів;

-ноги пригального типу з дуже збільшеним стегном, як у саранов


2. Крила – вирости стінки тіла вздовж бічного краю дорсального склерита, або спинки. Крила не мають внутрішніх м’язів. Крилаті комахи, які називають також Pterygota (від грец. pteryx – крило), в типовому випадку мають дві пари крил, по одній парі середньо- і задньогрудей. На передньогрудях можуть бути бічні листоподібні вирости, але рухомо приєднані крила завжди відсутні.

Будова крил. Крила – це складко подібне продовження стінки тіла, що має верхній і нижній мембранні шари та комплекс опорних елементів – жилок. Повздовжні жилки пов’язані рядами поперечних жилок.

Жилкування – узор з повздовжніх і поперечних жилок.

Між спинкою грудей і крилом розташовується вузька і гнучка мембранозна смужка, з якою пов’язані декілька мілких склеритів.

Варіанти жилкування крил комах мають важливе значення для класифікації рядів, родин, родів. Всі ці типи жилкування виникли від спільного предкового типу.

Кожна головна повздовжня жилка має свою назву; вони перераховані нижче в тому порядку, в якому вони розташовані в напрямку від переднього до заднього краю крила. Для деяких жилок характерне певне типове галуження. Для жилок вказані їх загальноприйняті скорочені позначення.

Мартинов А.В. показава, що крила комах поділяються на дві групи:

-одні тримають крила розпростертими в боки або відгинають назад і не здатні їх компактно складувати вздовж тіла – давньокрилі комахи, з яких в наш час збереглося лише два ряди – волохокрильці і бабки, але в палеозойську еру були і інші ряди, які вимерли;

-інші набули здатності щільно складувати крила вздовж тіла, тому в стані спокою комахи складують їх компактно – ново крилі, до яких відносять всі інші ряди сучасні..

Здатність складати крила виникло завдяки появі в крилах югальної області шляхом ароморфозу.

Б.Н.Шванвіч, розрізняє три групи комах за участю в польоті крил та їх крилових м’язів:

-передньомоторні – використовують переважно передню пару крил

-задньомоторні – використовують в польоті задню пару крил

-бімоторні – обидві пари крил

Характеристики работы

Контрольная

Количество страниц: 9

Бесплатная работа

Закрыть

Энтомология 1

Заказать данную работу можно двумя способами:

  • Позвонить: (097) 844–69–22
  • Заполнить форму заказа:
Не заполнены все поля!
Обязательные поля к заполнению «имя» и одно из полей «телефон» или «email»

Чтобы у вас была возможность удостовериться в наличии вибраной работы, и частично ознакомиться с ее содержанием,ми можем за желанием отправить часть работы бесплатно. Все работы выполнены в формате Word согласно всех всех требований относительно оформления работ.